امروز با ما تماس بگیرید

+62 828 1119675

//

پست ویژه

//

پست اخیر

//

ما را دنبال کنید

هزینه‌های ترخیص کالا

همانطور که گفتیم، ترخیص کالا نیازمند مجوزهای لازم برای هر گروه است. واردات و صادرات شامل دو روش قطعی و موقت می‌شود که هزینه ترخیص هر کدام با دیگری متفاوت است. در صادرات قطعی هزینه‌های بارگیری، تخلیه، انجام آزمایش و تعرفه پرداخت می‌گردد. در صادرات موقت بازرگانان از پرداخت برخی هزینه‌ها مانند حقوق گمرکی یا سود بازرگانی معاف هستند.

هزینه‌های ترخیص کالا در گمرک:

هزینه‌های ترخیص کالا در گمرک از صاحب کالا یا نماینده آن، در هنگام ترخیص دریافت می‌گردد. این هزینه‌ها شامل موارد زیر است:

  •  وزارت راه
  • انبارداری
  • دموراژ
  • عملیات بندری
  • تی اچ سی (THC)
  • حقوق و عوارض گمرکی
  • استاندارد و آزمایشگاه
  • استریپ و حمل داخلی کالا

همچنین برخی هزینه‌ها شامل هزینه‌های اضافی هستند مثل بیش بود ارزش، کسر تخلیه و تفاوت تعرفه. در ادامه هرکدام از این موارد را به طور مختصر شرح خواهیم داد.

بیش بود ارزش

برخی بازرگانان به منظور دریافت بیشتر ارز، کالای خود را با قیمتی بالاتر اظهار می‌کنند. بنابراین طبق نظر کارشناس گمرک برخی واردکنندگان با بیش بود ارزش روبرو می‌شوند و اگر مدارک کافی جهت اثبات ارزش خود نداشته باشند، رفع تعهد آنها در بانک دچار مشکل شده و در صورت تایید بانک مرکزی ملزم به بازگرداندن میزان ارز اضافی هستند.

به منظور عدم مواجه شدن با بیش بود ارزش، پیشنهاد می‌شود پیش از ثبت سفارش، ارزش کالای خود را با سوابق موجود در گمرک مقایسه کرده و در صورت بیشتر بودن ارزش آن‌ها، مدارکی از قبیل کاتالوگ، آنالیز خاص، اینویس مورد تایید سفارت و سایت معتبر فروشنده را جهت اثبات ارزش خرید آن‌ها فراهم کنید.

کسر تخلیه

در بسیاری از موارد مخصوصا کالاهایی که ارزش‌گذاری آن‌ها بر اساس وزن است، هنگام باسکول بار در محوطه درب خروج گمرک، با تفاوت وزن (معمولا با کاهش وزن) روبرو می‌شوند. با توجه به بخش‌نامه بانک مرکزی، این تلورانس تا حداکثر ۳ درصد قابل قبول است و بیشتر از آن، وارد کننده باید جریمه پرداخت کند. بازرگانان باید به روش اعلامی عمل کرده تا با کمترین تلورانس وزنی روبرو شوند.

با توجه به اینکه مجوز ورود یا ثبت سفارش بر اساس وزن حدودی کالا، قبل از حمل انجام می‌شود، در زمان آماده ‌سازی کالا برای حمل، از فروشنده درخواست پکینگ نهایی کرده و اگر شاهد تفاوت وزن بودید اقدام به اصلاح ثبت سفارش خود طبق وزن نهایی کنید. همچنین تلاشتان بر این باشد که کلیه امور مرتبط تا زمان رسیدن بار به ایران به طور کامل انجام گردد.

تفاوت تعرفه

بسیاری از واردکنندگان با موضوع تفاوت تعرفه هنگام اظهار کالا در گمرک روبرو می‌شوند بدین صورت که تعرفه اظهاری آن‌ها با نظر کارشناس گمرک متفاوت بوده و مشکلاتی از جمله هزینه‌های سنگین جریمه، تفاوت ماخذ گمرکی و معطلی بار در گمرک برای وارد کننده ایجاد می‌کند.

بنابراین توصیه می‌شود قبل از دریافت مجوز ورود، با مشورت شرکت‌های خدمات بازرگانی و جستجو در سایت گمرک، تعرفه صحیح کالای خود را یافته و به اخذ مجوز ورود اقدام کنید. در صورتی که همچنان قادر به یافتن تعرفه صحیح کالای خود نیستید، می‌توانید با مراجعه به گمرک ایران از کارشناسان واردات راهنمایی بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه

به روز باشید – به روز رسانی ها را با آخرین موضوعات دریافت کنید