امروز با ما تماس بگیرید

+62 828 1119675

//

پست ویژه

//

پست اخیر

//

ما را دنبال کنید

در فرآیند ترخیص کالا، حمل یکسره به چه معناست؟

به عبارت ساده حمل یکسره در فرآیند ترخیص کالا به معنای ورود و تحویل کالا بدون  تخلیه و تحویل کالا در گمرک ورودی است. در حقیقت طبق قانون واردات Inward Transit ورود کالا به کشور و انتقال آن به گمرک مقصد یا انبار واردکننده، بدون تخلیه و تحویل در گمرک ورودی است. لازم به ذکر است که  در قانون جدید امور گمرکی، حمل یکسره یک رویه گمرکی به شمار نمی‌رود.

تفاوت حمل یکسره و ترانزیت داخلی

به طور کلی در فرآیند ترخیص کالا، ترانزیت داخلی عبارت است از انتقال کالای کمرگ نشده بین دو گمرک داخلی در یک کشور، اما تفاوت ترانزیت داخلی با حمل یک سره چیست؟

در انتقال به صورت حمل یکسره، کالا پس از خروج از کمرگ مبدا باید به همان حالت در گمرک مقصد یا انبار واردکننده که در بارنامه ذکر شده است، تخلیه و تحویل داده شود. به همین دلیل کالا در گمرک ورودی به کشور مقصد، تخلیه و با صدور پروانه ترانزیت داخلی یا با بررسی دفترچه، به گمرک مقصد یا انبار واردکننده حمل یکسره خواهد شد. در حالی که در ترانزیت داخلی کالا در گمرک ورودی تخلیه و برای آن قبض انبار صادر می‌شود و برای انتقال به گمرک مقصد لازم است صاحب کالا به گمرک ورودی مراجعه و مراحل اداری ترانزیت داخلی را انجام دهد.

اظهار نامه حمل یکسره

به طور معمول در روش حمل یکسره و ترانزیت داخلی، فرآیند ترانزیت کالا با استفاده از دفترچه TIR انجام می‌شود. اما در برخی موارد برای انتقال به صورت حمل یکسره نیاز به تقاضای فرم اظهارنامه ترانزیت داخلی و انجام تشریفات اداری است.

حمل و نقل یکسره مناسب چه نوع کالاهایی است؟

با توجه به ماهیت حمل یکسره، این روش جهت کالاهایی که تجهیزات لازم برای نگه ‌داری آن‌ها در گمرک وجود ندارد بسیار مناسب است. به عنوان مثال کالاهای فاسد ‌شدنی یا کالاهای آسیب پذیر که ممکن است در فرآیند انبارداری صدمه ببینند. از این دسته کالاها می‌توان به اقلام خوراکی، کالاهای شکستنی و مانند آن اشاره کرد.

مهم‌ترین مزیت حمل یکسره کالا

همانطور که از توضیحات بالا قابل استناد است، حمل یکسره با کاهش تشریفات اداری، صرفه‌جویی در وقت با کاهش عملیات تخلیه و بارگیری مجدد و تسریع فرآیند ترانزیت، موجب تسهیل فرآیند صادرات و واردات خواهد شد. مزیتی که با استفاده از آن در تمامی گمرکات کشور به ویژه گمرکات مرتبط با کشورهای همسایه و هم مرز نظیر عراق می‌توان به توسعه صادرات کمک کرد.

زیرساخت‌های مورد نیاز حمل یکسره

اما سازمان گمرکات کشور جهت تحقق حمل یکسره به چه زیرساخت‌هایی نیاز خواهد داشت؟ با تحقیق و بررسی‌های انجام شده موارد زیر مهم‌ترین زیرساخت‌های مورد نیاز تحقق حمل یکسره و تسهیل فرآیند صادرات و واردات است:

۱ . تکمیل و توسعه زیر ساخت‌های مورد نیاز سیستم ریلی کشور

۲ . بازنگری و تسهیل فرآیند ترخیص کالا

۳ . حضور شرکت‌های خصوصی و سرمایه‌گذاری در حوزه ترانزیت کالا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه

به روز باشید – به روز رسانی ها را با آخرین موضوعات دریافت کنید